Reumatolog- lekarz zajmujący się leczeniem schorzeń układu kostno-stawowego, a także ogólnoustrojowymi stanami zapalnymi tkanki łącznej, oraz chorobami ścięgien i więzadeł. Choroby reumatoidalne dotyczą stanów zapalnych, zwyrodnieniowych i metabolicznych kości oraz stawów. Często kojarzone są z problemami osób starszych, jednakże dotyczą również osób młodych.

Odczynowe (reaktywne, poinfekcyjne) zapalenia stawów

Odczynowe zapalenia stawów nie są typowym procesem infekcyjnym, ponieważ występują po przebyciu, a nawet po zupełnym wygaśnięciu poprzedzającego je zakażenia. Najczęściej spotykanymi typami odczynowych zapaleń stawów są gorączka reumatyczna i zapalenia stawów po infekcjach jelitowych.

Gorączka reumatyczna występuje głównie u dzieci i młodzieży, zwykle 10-20 dni po przebyciu zakażenia paciorkowcem górnych dróg oddechowych (angina, zapalenie zatok). Występuje jednoczesne, choć nie w każdym przypadku, zapalenie którejś z warstw serca (najczęściej wsierdzia i mięśnia serca) i stawów. Leczenie polega na podawaniu środków przeciwzapalnych i penicyliny w celu wyeliminowania paciorkowców.

Odczynowe zapalenie stawów po zakażeniach jelitowych lub układu moczowo-płciowego rozwija się najczęściej w dużych stawach kończyn dolnych, a także w kręgosłupie. Niekiedy dochodzi do samowyleczenia w krótkim czasie, a czasem występują nawroty i remisje choroby, a także przypadki przewlekłe. Leczenie opiera się na podawaniu środków przeciwzapalnych , antybiotyków lub innych leków przeciwbakteryjnych oraz leczenie ogólne i usprawniające.