Reumatolog- lekarz zajmujący się leczeniem schorzeń układu kostno-stawowego, a także ogólnoustrojowymi stanami zapalnymi tkanki łącznej, oraz chorobami ścięgien i więzadeł. Choroby reumatoidalne dotyczą stanów zapalnych, zwyrodnieniowych i metabolicznych kości oraz stawów. Często kojarzone są z problemami osób starszych, jednakże dotyczą również osób młodych.

Przyczyny chorób reumatycznych.

Ponad 5 milionów Polaków cierpi na schorzenia reumatyczne, najczęściej spotyka się te związane z konsekwencjami zwyrodnień połączeń kostnych.

Atakują one przede wszystkim odcinki lędźwiowy i piersiowy kręgosłupa, biodra i kolana, a także coraz częściej łokcie i nadgarstki. Wynika to w dużej mierze z trybu życia jaki prowadzimy. Większość z nas nie uprawia żadnego sportu, niewiele się rusza, przesiadując przed komputerem czy telewizorem.

Wiele osób waży zbyt dużo, warto więc wiedzieć, że dodatkowe kilogramy obciążają układ kostny i narażają stawy lokomocyjne (biodra, kolana, kostki) na zmiany zwyrodnieniowe.

Do tego dochodzą wady postawy (wrodzone lub nabyte), urazy mechaniczne (często nieleczone), ciężka praca obciążająca stawy, nieodpowiednia dieta uboga w witaminy i minerały oraz czynniki niezależne od nas, czyli obciążenia genetyczne i wiek.

Choroba zwyrodnieniowa stawów dotyka zazwyczaj osób po 45. roku życia, jednak jak twierdzą specjaliści, obserwuje się coraz więcej zachorowań u młodszych pacjentów. Bezpośredni negatywny wpływ na to ma kondycja naszych stawów, za której stan często sami odpowiadamy.