Reumatolog- lekarz zajmujący się leczeniem schorzeń układu kostno-stawowego, a także ogólnoustrojowymi stanami zapalnymi tkanki łącznej, oraz chorobami ścięgien i więzadeł. Choroby reumatoidalne dotyczą stanów zapalnych, zwyrodnieniowych i metabolicznych kości oraz stawów. Często kojarzone są z problemami osób starszych, jednakże dotyczą również osób młodych.

Zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa.

Zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa jest to przewlekła choroba zapalna o nieznanej przyczynie, zaliczana do grupy chorób reumatycznych. Najwcześniej atakuje stawy krzyżowo – biodrowe, a następnie drobne stawy międzykręgowe i żebrowo – kręgowe. Zmiany chorobowe prowadzą do różnego stopnia ograniczenia ruchomości kręgosłupa i zmniejszenia rozszerzalności oddechowej klatki piersiowej.

Choroba rozpoczyna się najczęściej (zwłaszcza u młodzieńców lub młodych mężczyzn) bólami w okolicy krzyżowej, pośladkowej i lędźwiowej. Może również objawiać się bólami i odczynami zapalnymi w dużych stawach kończyn dolnych, zwłaszcza kolanowych. W miarę rozwoju choroby zmiany zapalne rozwijają się w wyższych odcinkach kręgosłupa. Chorzy często nie mogę przyjąć pozycji w pełni wyprostowanej i przy staniu oraz chodzeniu pochylają się do przodu.

Do metod postępowania w chorobie zalicza się ćwiczenia usprawniające zapobiegające ograniczeniom ruchomości kręgosłupa oraz poprawiające postawę ciała. Stosuje się także leczenie farmakologiczne w postaci leków przeciwbólowych i przeciwzapalnych.

Chorzy dobrze reagują na zabiegi fizykoterapeutyczne oraz leczenie balneologiczno – uzdrowiskowe.