Dna moczanowa


Dna moczanowa jest chorobą spowodowaną zaburzeniami przemiany kwasu moczowego.

Dna moczanowa

Dna moczanowa jest chorobą spowodowaną zaburzeniami przemiany kwasu moczowego.

Kwas ten jest końcowym produktem przemiany tzw. związków purynowych, które są jednym z głównych składników jąder komórkowych. Kwas moczanowy jest substancją bezużyteczną dla organizmu i w warunkach prawidłowych jest wydalany przez nerki.

Gdy występują zaburzenia jego metabolizmu, poziom kwasu wzrasta i ulega on mikrokrystalizacji w tkankach stawowych i okołostawowych. Osadzając się w nich wywołuje lokalne nagłe i nawracające odczyny zapalne objawiające się dużą bolesnością, tzw. napady, czyli ataki dny.

Leczenie dny musi odbywać się pod nadzorem lekarza. W ostrym napadzie konieczny jest spokój, a nawet leżenie, pocie dużej ilości płynów i ograniczenie ilości pokarmów. Ustąpienie napadu nie oznacza wyleczenia choroby, dlatego w okresie dobrego samopoczucia należy również przyjmować leki zapobiegające podwyższeniu się poziomu kwasu moczowego we krwi.

Zapobieganie nawrotom o również higieniczny tryb życia, nieprzejadanie się, unikanie pokarmów tłustych i bogatych w puryny, unikanie napojów alkoholowych oraz przyjmowanie przynajmniej 1,5 l płynów dziennie.