Zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa


Zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa jest to przewlekła choroba zapalna o nieznanej przyczynie, zaliczana do grupy chorób reumatycznych.

Zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa

Zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa jest to przewlekła choroba zapalna o nieznanej przyczynie, zaliczana do grupy chorób reumatycznych. Najwcześniej atakuje stawy krzyżowo – biodrowe, a następnie drobne stawy międzykręgowe i żebrowo – kręgowe. Zmiany chorobowe prowadzą do różnego stopnia ograniczenia ruchomości kręgosłupa i zmniejszenia rozszerzalności oddechowej klatki piersiowej.

Choroba rozpoczyna się najczęściej (zwłaszcza u młodzieńców lub młodych mężczyzn) bólami w okolicy krzyżowej, pośladkowej i lędźwiowej. Może również objawiać się bólami i odczynami zapalnymi w dużych stawach kończyn dolnych, zwłaszcza kolanowych.

W miarę rozwoju choroby zmiany zapalne rozwijają się w wyższych odcinkach kręgosłupa. Chorzy często nie mogę przyjąć pozycji w pełni wyprostowanej i przy staniu oraz chodzeniu pochylają się do przodu.

Do metod postępowania w chorobie zalicza się ćwiczenia usprawniające zapobiegające ograniczeniom ruchomości kręgosłupa oraz poprawiające postawę ciała. Stosuje się także leczenie farmakologiczne w postaci leków przeciwbólowych i przeciwzapalnych.

Chorzy dobrze reagują na zabiegi fizykoterapeutyczne oraz leczenie balneologiczno – uzdrowiskowe.